MAGICZNE KRYSZTAŁY

Posted: 3 kwietnia 2011 by Przedszkole nr 48 in PROFILAKTYKA
Tagi: ,

Fundacja Homo Homini im. Karola de Foucauld w swoim repertuarze programów profilaktycznych dla przedszkolaków ma niezwykle ciekawą propozycję dotyczącą wczesnej profilaktyki przemocy i uzależnienia od  TV, internetu i gier komputerowych. Może kogoś dziwić fakt, że o negatywnym wpływie mediów dyskutują przedszkolne blogerki, bez wątpienia jednak warto wyjaśniać dzieciom gdzie leży cienka granica pomiędzy twórczym wykorzystaniem mediów a uzależnieniem od nich…

Nasze przedszkolaki zostały więc zapoznane z bajką „MAGICZNE KRYSZTAŁY” prezentująca życie mieszkańców Cichej Doliny oraz zmiany, jakie spowodowało pojawienie się Czarownicy Ognichy i Magicznych Kryształów. Kryształy stały się szybko powodem zaprzestania wspólnych zabaw dzieci na łonie natury, spotkań dorosłych mieszkańców Doliny. Większość z nich wpatrywała się bez ustanku w „kryształy” prezentujące odległe krainy, wymarzone podróże i świat marzeń wszelkiego rodzaju…

Spójrzcie, w jaki sposób dzieci wyobrażały sobie szczęście w Cichej Dolinie. To pierwotne, utracone przez zaczarowane kryształy, a następnie odzyskane dzięki rodzinie państwa Fajkoszów.

W ramach cyklu zajęć tematycznych dla dzieci chcieliśmy poznać ich preferencje w zakresie programów telewizyjnych, ulubionych bohaterów i reprezentowanych przez nich postaw. Dzieci rysowały swojego ulubionego telewizyjnego bohatera, a następnie odpowiadały na pytania ankietowe. O tym dlaczego lubią wybrane przez siebie postacie, czy i dlaczego chciałyby znaleźć się na ich miejscu, lub też dlaczego nie, oraz o sposobach naśladowania postaci telewizyjnych opowiedzieli nam starszacy z grupy III. Koniecznie obejrzyjcie ten materiał!

Chętnych rodziców zapraszamy do zapoznania się z krótkim artykułem „Dziecko przed telewizorem„. Artykuł prezentuje jasne zasady i granice bezpiecznego kontaktu z magicznymi kryształami w naszych domach. Polecamy!

A wszystkich, zgodnie z radą zawartą w bajce profilaktycznej „Magiczne Kryształy” zachęcamy do wspólnego spędzania czasu ze sobą. W domu i poza domem, razem ze sobą, ale nie razem z telewizorem!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s