NASI GOŚCIE

Wizyta partnerska Comenius Regio
– marzec 2011

Na początku marca w naszym przedszkolu gościliśmy nauczycieli ze szkół partnerskich projektu Comenius: „Śląsk – Swansea dla edukacji”. Spójrzcie, w jakich pokazach oraz warsztatach plastycznych brali udział nasi goście tego dnia:

Spotkanie ze stomatologiem

Higiena jamy ustnej i profilaktyka próchnicy to temat aktualny w każdej grupie wiekowej.
Na początku lutego 2011 roku o prawidłowym szczotkowaniu zębów, akcesoriach do higieny jamy ustnej oraz wizytach kontrolnych u dentysty opowiadała maluszkom i starszakom z grup II i III mama Julki, pani stomatolog.

Dzieciaki i panie wychowawczynie zadawały mnóstwo dodatkowych pytań. O ilość i jakość pasty, kolorowe plomby, a nawet sztuczne szczęki! Wyszło także na jaw, ile razy dziennie dzieci myją zęby, a kto w ogóle tego nie robi! Wszystkie dzieci otrzymały od naszego gościa materiały promujące profilaktykę próchnicy oraz próbki past do zębów, dostosowane do ich potrzeb wiekowych i uwarunkowań zębowych:)

Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie!
**********************************

W ramach zajęć z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki wzniecania pożaru, nauczyciele grup II, IV i V zorganizowali dla swoich wychowanków spotkanie ze strażakami. Naszych najmłodszych przedszkolaków odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bytomiu – Stolarzowicach. W ruch, a więc w dziecięce rączki, poszły węże, sikawki, mundury, latarki, krótkofalówki i kaski. Nie zabrakło oczywiście dobrych rad związanych z unikaniem źródeł ognia oraz praktycznych ćwiczeń wzywania pomocy w przypadku pożaru.
Spójrzcie, jak to spotkanie przebiegało u maluszków z grupy II:

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Free slideshow created with Smilebox

*********************************

Z okazji Dnia Górnika gościliśmy w przedszkolu doświadczonych wieloletnią pracą w kopalni górników. Ich mundury, pełne medali, i szpada u boku zrobiły na dzieciach olbrzymie wrażenie!
Panowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez grupę I i VII, pełen wzruszających wierszy, piosenek i tańców do melodii górniczej orkiestry. Nastepnie dzieci miały okazję zadawać gościom pytania dotyczące wspominanych już medali, codziennej pracy w charakterze górnika lub ratownika górniczego, atrybutów tego zawodu i charakterystycznych barw. Dzięki temu dziś już wiedzą, co oznaczają kolory na górniczych czapkach i kolorystyka czarno-zielona kojarzona z górnictwem. Dzieci liczyły także guziki na mundurach gości (wiedzieliscie, że jest ich 29, na pamiątkę ilosci lat, które przeżyła święta Barbara?) i wysłuchały opowiadania o patronkach górników w kopalniach węgla kamiennego i kopalniach soli – świętej Barbarze i Kindze… Goście przynieśli dla naszych przedszkolaków całą górę słodkich smakołyków – zabawne, bo niektóre dzieciaki uwierzyły, że to wegielki wprost spod ziemi…

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości Dnia Górnika:

Serdecznie dziękujemy panom górnikom za przybycie do naszego przedszkola i otwartość wobec naszych wychowanków.
Jednocześnie zapraszamy rodziców i wszystkie osoby zainteresowane do odwiedzenia strony internetowej „Stowarzyszenia GUIDO”, w którym nasi goście podejmują różnorodne działania społeczno-edukacyjne.
Link do strony znajduje się tutaj.

*******************************

Dzieci z grupy VI gościły u siebie przemiłego i niezwykle utalentowanego artystę malarza – pana Szczepana Pako.  Pan Szczepan prowadzi wystawową działalność artystyczną w kraju i za granicą, a pochodzi z Rudy Śląskiej – Wirku! Swój artystyczny talent kształtował w Krakowie, w Szkole Rysunku i Malarstwa, oraz w Częstochowie, w Instytucie Sztuki na Akademii im. Jana Długosza.  Teraz odwiedził nasze przedszkolaki, by podzielić się z nimi swoim zapałem i zamiłowaniem do sztuki…

A o sztuce, marzeniach i malarstwie pan Szczepan potrafi opowiadać pięknie. Jak sam o sobie mówi – kocha „harmonijną dysharmonię ubraną w energię kolorów i form, która chce oddziaływać urozmaiconą, ciepłą, dobrą energią”. Jego zdaniem tworzony obraz nie tylko angażuje oko, ale „dziwnie i niepokojąco powinien docierać do wyobraźni”.

Z tej lekcji postanowiły skorzystać sześciolatki z grupy VI, i wraz z panem Szczepanem stworzyły piękne dzieło pod tytułem „Super Zamieszanie”.
Spójrzcie:

Osoby zainteresowane malarstwem spod pędzla pana Szczepana Pako zapraszamy do jego galerii prac www.szczepanpako.netgaleria.pl oraz www.offartstudio.pl.

Jedną z naszych ulubionych prac pana Szczepana przedstawiamy poniżej. Nosi tajemniczą nazwę „Niby to i owo”:

A panu Szczepanowi serdecznie dziękujemy za to niezwykle twórcze spotkanie! I za nasze Super Zamieszanie!