W ZABRZU AKTYWNIE

W ZABRZU LATEM…

Nikomu nie trzeba przypominać, że  nadeszły wakacje i czas na odpoczynek. Po całorocznym namawianiu Was do aktywnego spędzania czasu nawet przez myśl nam nie przeszło, że możecie siedzieć bezczynnie przed telewizorem wcinając niezdrowe chrupki.

Kto mógł – wyjechał nad jeziora albo nad morze, a może wędruje właśnie po górach lub spędza niezapomniane wakacje u babci.
Dzieciaki pozostające w naszym mieście nie powinny mieć powodów do smutku. Okazuje się bowiem, że w Zabrzu podczas wakacji naprawdę nie trzeba sie nudzić. Ba, wręcz nie można!

Spójrzcie, co przygotowano dla Was na czas wakacji:

Lato_w_miescie_2011

Najnowsze informacje dotyczące wakacyjnych atrakcji dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Zabrzu, gdzie zapraszamy!

****************************************************

NOC MUZEÓW W ZABRZU
14 MAJA 2011

Tej nocy żaden poszukiwacz emocji i zabrzańskich atrakcji nie powinien zostawać w domu!

Noc Muzeów, czyli bezpłatne warsztaty muzealne w wybranych placówkach kulturalnych, odbywa się w całej Polsce wieczorem i nocą z 14 na 15 maja. Ciekawe propozycje czekają także na małych i dużych Zabrzan! Swoje drzwi otwierają tej nocy m.in: Muzeum Górnictwa Węglowego, Skansen Górniczy Królowa Luiza, Galeria Cafe Silesia i Kino Roma…
W Muzeum Górnictwa Węglowego można będzie obejrzeć m.in wystawę znaczków pocztowych z wizerunkiem Jana Pawła II, wziąć udział w grze muzealnej „Tropami wiedzy tajemnej”  lub zagrać w gry planszowe z dawnych wieków. W muzeum odbywać się będą także doświadczenia naukowe i warsztaty artystyczne…

Skansen Górniczy Królowa Luiza przygotował na ten dzień m.in pokaz i warsztaty chodzenia po ogniu! Możliwe jest zwiedzenie wieży widokowej, wystaw czasowych i plenerowych oraz obejrzenie pracy maszyny parowej…

Galeria Cafe Silesia przygotowała program o tematyce afrykańskiej. Podziwiać można będzie tradycyjne aranżacje taneczno – muzyczne centralnej Afryki, wystawę kultury i sztuki ludów Afryki zachodniej, oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych (dzieci malują tej nocy maski !). Kto tylko zechce, będzie mógł wykonać sobie zdjęcie w afrykańskim stroju oraz skosztować przekąsek kongijsko – kenijskich!

W Kinie Roma odbywać się będą koncerty (zagra zespół Afro – Polska oraz K.C Nwokoye) oraz prelekcje nawiązujące do kultury afrykańskiej.

Wszystkich serdecznie zachęcamy do odwiedzenia muzeów nocą…

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Urzędu Miejskiego i w serwisie silesia24.

*******************************************************

Życzymy Wam, dzieciaki, wesołych i bezpiecznych ferii zimowych!
Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas zjazdów na sankach i nartach! Nie wchodźcie na zamarznięte stawy i jeziora!

Nie zapomnijcie o dokarmianiu ptaków w trudnych zimowych warunkach, a gdy ktoś zobaczy łabędzia uwięzionego na lodzie, niech dzwoni po ratunek na Straż Pożarną!

Bawcie sie dobrze i wracajcie niedługo!

Kto nie ma pomysłu na aktywne spędzenie ferii w naszym mieście, z pewnością znajdzie ciekawą propozycję w miejskiej broszurce „Ferie 2011”. Jest ona dostepna zarówno na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu (link tutaj), jak i bezposrednio do pobrania z naszej strony w formacie pdf: Ferie_2011.


Zapraszamy także do odwiedzenia strony www.miastodzieci.pl.
Znajdą tam Państwo informacje o wydarzeniach i atrakcjach dla całej rodziny.
Informator dla Rodziców, tworzony przez Rodziców, jest dostepny przez cały rok.

    *************************************************

W ramach projektu „musEUms” dzieci z grupy III wraz ze swoimi rodzicami wzięły udział w konkursie pt.: „Moja rodzina. Moje miasto„. Zadaniem uczestników było przedstawienie w dowolny sposób plastyczno-techniczny ulubionych miejsc rodziny w naszym mieście.

Spośród zgłoszonych prac jury konkursu wybrało ośmioro laureatów. Otrzymali oni pamiątkowe nagrody, w tym materiały i gadżety promujące nasze miasto, przekazane przez Urząd Miejski w Zabrzu. Serdecznie gratulujemy!

Wszystkich zapraszamy do obejrzenia galerii prac laureatów!

„Park rodzinny przy kościele św. Wojciecha”
MANIA

„Ogród Botaniczny”
AGATA

„Ogród Botaniczny”
KAMILA

„Mój plac zabaw”
OSKAR

„Park Dubiela”
WIKTORIA

„Ogród Botaniczny w Zabrzu”
SZYMON

„Skwer przy kościele św. Anny”
MARYSIA


„Ogród Botaniczy w Zabrzu”
MAGDA

**********************************************

 

Nasze dzieci są pełne energii, a my?
Nasze miasto Zabrze to miasto ludzi aktywnych. Wśród propozycji spędzania wolnego czasu znajduje się wiele propozycji sportowo – rekreacyjnych. To przecież w naszym mieście działa od wielu lat klub sportowy „Górnik Zabrze” (www.gornikzabrze.pl). Stąd pochodzi też wielu znanych sportowców. Może wśród naszych dzieci są talenty na miarę Huberta Kostki, Włodzimierz Lubańskiego, czy Jerzego Chromika. Korzystajmy więc z tego, co oferuje nasze miasto i bądźmy aktywni.
Najbardziej popularnym miejscem wypoczynku jest Kąpielisko Leśne w Zabrzu Maciejowie (www.mosir.zabrze.pl). Dwa naturalne baseny, zjeżdżalnia, boiska rekreacyjne, place zabaw, batut sportowy, rampa dla rolkarzy. Na terenie obiektu działa Ośrodek Jeździecki Zabrze (www.konie-zabrze.pl) oraz Trapez Park (www.trapezpark.pl). W pobliżu las, który daje możliwość obserwowania przyrody i wędrowania nawet z małymi dziećmi.
Przez cały rok można korzystać w Zabrzu z przyjemności pływania w Miejskim Zakładzie Kąpielowym i basenie przy Szkole Podstawowej numer 1 przy ulicy Sportowej.
Niejeden wielki sportowiec zaczynał swoją karierę w wieku kilku lat. Taką szansę daje działalność sekcji prowadzonych w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji( www.mosir.zabrze.pl). MOSiR współpracuje z klubami sportowymi miasta i stowarzyszeniami sportowymi. Obiekty MOSiR-u znajdują się w większości dzielnic miasta.
Dzieci mogą swoją naturalną potrzebę ruchu zaspokajać w salach zabaw – Fiku Miku, Dyś, Frajda. Popularnym miejscem wypoczynku jest kompleks w Parku Rekreacyjno – Sportowym im. Jana Pawła II i kompleks przy ulicy 3 Maja.
Ważnym miejscem rekreacji i możliwości aktywnego spędzania czasu są miejsca zielone. W Parku Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela oprócz możliwości spacerowania, spędzenia czasu na placu zabaw można skorzystać z nowoczesnej siłowni na świeżym powietrzu.
W mieście odbywają się cykliczne imprezy sportowe. Należą do nich: Akademia Orlika, Krok po Kroku do Euro 2012, Rodzinny Piknik Sportowy, Zabrzańskie Igrzyska Sportowe.
Aby być aktywnym wystarczą dobre chęci, może rolki, rower, sanki, a czasem tylko wygodne buty. Popatrzmy na to co jest wokoło nas – nowe place zabaw, skwery i coraz więcej boisk. Korzystajmy z tego na co dzień.


Zachęcamy do skorzystania z informacji zamieszczonych na stronie Urzędu Miejskiego (www.um.zabrze.pl) i Informatorze Rodzinnym „Zabrzański Świat Dzieci od A do Z (www.um.zabrze.pl/mieszkancy/czas-wolny/kultura/zabrzanski-swiat-dziecka).